Club Competitions


Twice a year we hold our club Chess Shield and Go Shield tournaments. The winner gets to keep the shield until the next competition and there are usually some other prizes too. Here you can see who have been the winners of these tournaments so far.

Since 2016 the Shield trophies we used have no space left for new winners to be engraved so we have switched to awarding small trophies to the winners which they can keep.

Chess Shield

Spring 1996 Patrick Chadwick
Autumn 1996 Margaret Donald
Spring 1997 Robbie Sewell
Autumn 1997 Adam Eckersley-Waites
Spring 1998 William Bennet
Autumn 1998 James Donald
Spring 1999 James Donald
Autumn 1999 Alasdair Strachan
Spring 2000 Alasdair Strachan
Autumn 2000 Ben Hill-Tout
Spring 2001 Oscar John
Autumn 2001 Matthew Harris
Spring 2002 Luke Barron
Autumn 2002 Tommy Jun
Spring 2003 Luke Barron
Autumn 2003 Luke Barron
Spring 2004 Ashley Stewart
Autumn 2004 Ashley Stewart
Spring 2005 Chris Davison
Autumn 2005 Ashley Stewart
Spring 2006 David Redman
Spring 2007 Alvin Gardner
Autumn 2007 Ilya Altschuler
Autumn 2008 Alvin Gardner
Spring 2009 David Redman
Autumn 2009 Akito Oyama
Spring 2010 Akito Oyama
Autumn 2010 Akito Oyama/David Redman
Autumn 2011 Melchior Chui
Autumn 2012 Melchior Chui
Autumn 2013 Melchior Chui
Autumn 2014 Michael Lin
Autumn 2015 Gavith Dharmasena
Autumn 2016 Kian Dharmasena

Chess Shield - Junior Section

Spring 2005 Ilya Altschuler
Autumn 2005 David Redman
Spring 2007 Rachel Crook
Autumn 2007 Akito Oyama
Autumn 2008 Akito Oyama
Spring 2009 Darcy Quinn-Sekyi
Autumn 2009 James Xu
Spring 2010 Darcy Quinn-Sekyi
Autumn 2010 James Xu
Autumn 2011 James Xu
Autumn 2012 Philip Briginshaw
Autumn 2013 Michael Lin
Autumn 2014 Alexander Hsieh
Autumn 2015 Kian Dharmasena
Autumn 2016 Albert Xu

Go Shield

Spring 1996 Natasha Boddy
Autumn 1996 Tom Eckersley-Waites
Spring 1997 Tom Eckersley-Waites
Autumn 1997 Tom Eckersley-Waites
Spring 1998 James Donald
Autumn 1998 James Donald
Spring 1999 Ben Morris
Autumn 1999 Donald Hyndman
Spring 2000 Ben Hill-Tout
Autumn 2000 Ben Hill-Tout
Spring 2001 Oscar John
Autumn 2001 Matthew Harris
Spring 2002 Harry Crow
Autumn 2002 Matthew Harris
Spring 2003 Matthew Harris
Autumn 2003 Matthew Harris
Spring 2004 Matthew Harris
Autumn 2004 Matthew Harris
Spring 2005 Matthew Harris
Autumn 2005 Owen Walker
Spring 2006 Ilya Altschuler
Spring 2007 Matthew Harris
Autumn 2007 Owen Walker
Autumn 2008 Peran Truscott
Autumn 2009 Peran Truscott
Spring 2010 Roella Smith
Autumn 2010 Roella Smith
Autumn 2011 Peran Truscott
Autumn 2012 Peran Truscott
Autumn 2013 Aidan Wong
Autumn 2014 Edmund Smith
Autumn 2015 Wenzhou Mei

Go Shield - Junior Section

Spring 2007 Aoife McCaul
Autumn 2007 Roella Smith
Autumn 2008 Roella Smith
Autumn 2009 Darcy Quinn-Sekyi
Spring 2010 Kelda Smith
Autumn 2010 Kelda Smith
Autumn 2011 Kelda Smith
Autumn 2012 Michael Lin
Autumn 2013 Edmund Smith
Autumn 2014 Alexander Hsieh
Autumn 2015 Jianzhou Mei

Each year we have a heat of the UK Chess Challenge and the UK Go Challenge. Our heat winners have been:

UK Chess Challenge

2004 Ashley Stewart
2005 Jamie Boevey
2006 Ashley Stewart
2007 Ashley Stewart
2008 Ilya Altschuler
2009 Alexander Harris
2010 David Redman
2011 David Redman
2012 David Redman
2013 James Xu
2014 James Xu
2015 David Robson
2016 Julia Volovich

UK Go Challenge

2004 Ilya Altschuler
2005 Owen Walker
2006 Matthew Harris
2007 Owen Walker
2008 Owen Walker
2009 Roella Smith
2010 Roella Smith
2011 Roella Smith
2012 Peran Truscott
2013 Melchior Chui
2014 Melchior Chui
2015 Edmund Smith
2016 Aidan Wong

Occasionally we have had other Chess or Go competitions, or club competitions in other games, such as Oware, Othello, Shogi or Chinese Chess. The winners of these have been:

Shogi

Spring 2012 Melchior Chui
Summer 2013 Simeon Bott

Chinese Chess

Spring 2012 Owen Walker
Summber 2013 David Robson

Oware

Spring 2002 Luke Gymer
Spring 2004 Ilya Altschuler
Spring 2006 Hector Dearman
Spring 2007 Ilya Altschuler/Oliver Gerlach
Spring 2009 Owen Walker
Spring 2012 Melchior Chui
Summer 2013 Greg Briscoe

Othello

Spring 2002 Sophie Damian-Turner
Spring 2006 David Redman
Spring 2007 Oliver Gerlach
Spring 2009 Akito Oyama
Summer 2013 Claudia Bazyk

Rengo

Summer 2013 Claudia Bazyk/Simeon Bott

Chess Rapid

Summer 2013 Claudia Bazyk

Exchange Chess

Summer 2013 Claudia Bazyk/James Xu

Losing Chess

Summer 2009 Akito Oyama

Back to the Cambridge Junior Chess & Go Club main page.